Prvé guláše si varili tureckí vojaci
To je ale guláš – popisuje sa akýkoľvek chaos, neporiadok. V gastronómii sa však toto jedlo teší medzinárodnej úcte a pri jeho profesionálnej príprave platí viac pravidiel, než by sme podľa názvu predpokladali.
Keď pátrame po pôvode tohto pokrmu i po koreňoch jeho názvu, narazíme na riadny guláš. Podľa najrozšírenejšej teórie prenikol do svetovej kuchyne z Maďarska a maďarského výrazu gulyás hús – hovädzie mäso. Aj pastiera rožného dobytka tam volali gulyás. Podľa jazykovedca Šimona Ondruša však ide o označenie čriedy dobytka – gulya, ktoré do južnejších končín Európy prešli z východoslovenského výrazu pre dobytok – guľa, a to ešte v 16. storočí.
Guláš – gűvec priniesli do maďarských končín turecké vojská. Toľko porcií sa mohlo naraz uvariť iba prípravou v obrovskom kotle. No a štipľavé papriky, ktoré si Turci priniesli so sebou, pridávali kuchári do jedla preto, aby chránili organizmus vojakov. Liečivé účinky kapsaicínu boli totiž známe už oddávna. Maďari vraj neprispeli k tureckej gulášovej gastronómii nejakým svojským postupom, ale skôr vyšľachtením jemnejších paprík.
So svojou troškou do gulášu povestí prichádza Necyklopédia s vtipným rozprávaním o ghúloch, pojedajúcich telá po húnskych vpádoch na území dnešného Maďarska. Tak sa vraj zrodilo spojenie „ísť na ghúláš“, neskôr označujúce akékoľvek mäso, nielen ľudské.
Tisíc gulášov
Koľko gazdiniek a šéfkuchárov, toľko receptov na guláš. Každá rodina si varí ten svoj – podobne to býva aj u iných rozšírených jedál, fazuľovice, kapustnice, pri španielskom gazpache či japonskej polievke ramen. Vedú sa ostré slovné bitky o tom, aký guláš je vlastne ten najpravejší, no a samozrejme aj najlepší.
Keďže toto jedlo rozširovali šľachtici, obchodníci, vojaci i cestovatelia do rôznych kútov Európy, alebo aspoň rakúsko-uhorskej monarchie, všade mu pridali niečo typické pre konkrétny kraj. Znojmo sa preslávilo uhorkami, nuž znojemský guláš je obohatený o uhorky. Vo Viedni vymysleli fritovanú, v múke obaľovanú cibuľu, takže táto úprava nechýba ani viedenskému gulášu. V dnešnom maďarskom guláši sa často používa okrem mletej papriky aj zelená paprika a paradajky.
Guláše sa varia z rôznych druhov mäsa, ale aj údenín, húb, zeleniny. Kombinácie potom vytvárajú stovky gulášov – burgundský s červeným vínom, diviačí, hlivový či dokonca záhorácky s kapustou a hríbmi. Na ponuke 15 druhov vrátane konského stojí aj myšlienka vychýrenej viedenskej reštaurácie s názvom Gulaschmuseum.
Majstri kotlíka
Šéfkuchár hotela Diplomat v Rajeckých Tepliciach Vladimír Lokšík tvrdí: „Guláš je ako človek. Ani jeden nie je rovnaký. Jeho chuť a vôňa sú vždy chuťou a vôňou krajiny či regiónu.“ Do jeho gulášového repertoáru patrí aj „bakapka“ z Líbye - z jahňacieho mäsa, koreňovej zeleniny, cícera, paradajkového pretlaku a zemiakov.
Kapitán Gourmet klubu Jaroslav Ertl zase vraví: „Gulášová kuchyňa je pre mňa synonymom posedenia s priateľmi, rýchlej prípravy, storakých vôní z kotlíka alebo hrnca na sporáku. Jej najväčšia prednosť spočíva v stálej obmene výslednej chuti.“ Pre labužníkov navrhuje hovädzí guláš s tmavým pivom a horkou čokoládou alebo zverinový guláš s lesným ovocím.
Najviac debát sa týka zahusťovania gulášu – kuchári často používajú tmavú zápražku aj kvôli farbe, chlebovú strúhanku, nastrúhaný zemiak, nasucho opraženú múku alebo múku rozmiešanú vo vývare. Vo viacerých krajinách usporadúvajú aj gulášové súťaže – napríklad v maďarskom Szolnoku, v českých Rakviciach, na Slovensku zase v Podhorí pri Banskej Štiavnici alebo Čepeni pri Seredi.
Podľa Vladimíra Morochoviča, executive chefa Sodexo Slovakia:
Priemerný kuchár:
- Nakrája kocky o veľkosti 2x2 cm, aby bolo na tanieri viac kúskov.
- Nahádže suroviny do kotla bez ohľadu na to, či to bolo kravské alebo býčie mäso, či brav vážil 120 kg alebo raz toľko.
- Po uvarení to zahustí zátrepkou o hustote prívarku.
- Možno tam nepridá ani papriku a keď chýba chuť, pomôže si glutamanovou zmesou.
Dobrý kuchár:
- Guláš varí na cibuľovom, prípadne zeleninovom základe.
- Nezabudne na mletú papriku.
- Nakrája pravidelné kocky približne o veľkosti 5x5 cm.
- Len jemne ho zahustí podľa presnej, odskúšanej receptúry.
- Vie, ktoré časti mäsa sa na guláš hodia viac a ktoré menej. Dokáže ich spracovať tak, aby vždy čo najlepšie vynikli – v chuti i vzhľade jedla.
Najlepšie hodnotené
Slovensko
- 1. FOOD Culture, Bratislava
- 2. Koliba pod Vlkolíncom, Ružomberok
- 3. After Taste, Partizánske
- 4. Reštaurácia salió., Nitra
- 5. Gazdovská Stodola Kapušany, Prešov
Odporúčame navštíviť
Penzión pri studničke
Omastiná 51, Omastiná
denné menu
Friendly village restaurant
Kolárovska 1325, Bytča
denné menu
BERG restaurant a penzión
Údernícka 24, Bratislava
denné menu
Reštaurácia u Rytierov
Pod Dráhami 2292/21, Zvolen
denné menu