K dispozícii je 5754 podnikov.


Michelin opäť hľadal najlepšie európske reštaurácie a hotely, Slovensko zatiaľ neobjavil

Slovenské top reštaurácie však už dva roky hodnotí taktiež svetoznámy Gault Millau, desať rokov týždenník Trend a od vlaňajšieho leta sa pridali aj návštevníci restauracie.sme.sk.

michelin

Bedeker Michelin guide Main Cities of Europe 2012 so známou červenou obálkou sa dá kúpiť za 22,90 eura a iPhone aplikácia za 14,99 eura. Je tiež dostupný na  web stránke viamichelin.com, ktorú ročne navštívi viac ako 400 miliónov ľudí. Popredné miesto v tomto sprievodcovi majú samozrejme reštaurácie, ktorým sa ušlo najvyššie hodnotenie – tri michelinovské hviezdičky.  Podľa Michelina to znamená, že dané miesto sa oplatí navštíviť už len kvôli tejto reštaurácii. Takých je tradične ako šafranu - v Európe aktuálne iba pätnásť, z toho jedenásť je francúzskych, z nich iba jediná mimo Paríža – reštaurácia francúzskeho kuchára 20. storočia Paula Bocusea v Lyone. Dve nájdete v talianskom Ríme a Florencii a ďalšie dve v britskej metropole - Londýne.

Hodnotitelia Michelinu boli štedrejší pri prideľovaní dvoch hviezdičiek. Tie sa ušli 74 reštauráciám a jedna hviezdička 287 reštauráciám. Samostatnou kapitolou sú reštaurácie s ocenením Bib Gourmand. Získali logo usmiateho kuchára za to, že podávajú kvalitné jedlo za primerané ceny, pričom sú zohľadnené priemerné ceny v jednotlivých krajinách. Takýmto logom sa môže tohto roku chváliť v Európe 250 zariadení.

Michelinovské hviezdičky i Bib ocenenie majú pre podniky zvyčajne pozitívny ekonomický dopad. Vo svete je čoraz populárnejšia tzv. gurmánska turistika. Existujú jednotlivci i skupiny, zvyčajne dobre situovaných ľudí, ktorí sa zameriavajú práve na návštevu špičkových podnikov. Navyše ich radi vyhľadávajú organizátori rôznych firemných a spoločenských podujatí. 

Slovensko neobjavené?

Michelin zahrnul do svojho bedekera 44 miest v 20 európskych krajinách.  Slovensko tam zatiaľ stále chýba. Buď jeho inšpektori našu krajinu ešte neobjavili, alebo zatiaľ nenašli ani jednu reštauráciu, ktorá by si zaslúžila aspoň uznanie Bib Gourmand. Opätovne tam však možno nájsť české reštaurácie a aj „hospody“, alebo inak puby. Pražským reštauráciám Alcron, ktorá sa zameriava na rybie špeciality a morské plody a La Degustation, ktorá je prvou degustačnou reštauráciou v ČR špecializujúcou sa na českú kuchyňu, sa ušla síce iba jedna hviezdička, ale v oboch prípadoch ide o nováčikov. Medzi najlepšie puby sa dostali dve „hospody“ a označenie Bib Gourmand  za kvalitnú kuchyňu za primeranú cenu získalo ďalších šesť českých reštaurácií – Aromi, Divinis, Le Terroir, Monastery (nováčik), SaSaZu, Sansho (nováčik).

Dôležité tiež je, že kým vlani získala hviezdičku už zrušená reštaurácia Allegro pod vedením talianskeho šéfkuchára Andrea Accordiho, teraz ide v oboch prípadoch o ocenené reštaurácie na čele s českými šéfkuchármi Romanom Paulusom (Alcron) a Oldřichom Sahajdákom (La Degustation).

Ak si chcú Slováci vychutnať jedlo a návštevu aspoň dvojhviezdičkovej michelinovskej reštaurácie, najbližšie to majú do rakúskej metropoly – Viedne. Sú tam hneď dve – Steirereck Statpark a Gourmet Restaurant Silvio Nickol. Druhá menovaná patrí k prekvapeniam tohtoročného vydania bedekeru, pretože ako úplný nováčik získala, rovnako ako aj Maaemo v nórskom Oslo, hneď dve hviezdičky. To naozaj nebýva bežné.

Anonymní inšpektori 

Hodnotenia pre Michelin robia inšpektori, ktorých spoločnosť zamestnáva na plný úväzok. Návštevy sú anonymné a reštaurácia sa o nich dozvie až z bedekra. Sprievodca Michelin Main Cities of Europe 2012 zahŕňa 3 600 zariadení, z ktorých je 2 100 reštaurácií a 1 500 hotelov v 44 mestách Európy. Nenájdete tam len luxusné hotely a reštaurácie, ale zariadenia všetkých cenových kategórii, štýlov a veľkosti.

Kríza zrejme zasiahla aj ekonomiku vydavateľa tohto prestížneho bedekra. Prekvapením totiž je novinka, že na internetovej stránke spoločnosti možno okrem zoznamu všetkých ocenených reštaurácií nájsť aj iné zariadenia. Tie tam za poplatok 69 eur môžu prezentovať vlastné informácie. Členka vedenia spoločnosti Claire Dorland-Clauzel tento počin objasňuje slovami: „Poskytujeme len vyhľadávač, aby sme poslúžili klientom a vyhoveli ich požiadavke získavať informácie o rôznorodých reštauráciách. Stránky sú otvorené všetkým profesionálom s výnimkou podnikov rýchleho občerstvenia. Nehrozí však, že sa tým poškodí imidž sprievodcu. Výber reštaurácií vykonaný našimi inšpektorov je ľahko rozpoznateľný uvedením loga Michelinu,“ tvrdí.

Hodnotí Gault Millau, Trend i restauracie.sme.sk

Kým Michelin zatiaľ Slovensko ignoruje, ďalší uznávaný medzinárodný bedeker – Gault Millau, ho už má druhý rok vo svojom portfóliu. Jeho rakúske vydanie tam zatiaľ zaradilo iba Bratislavu. V roku 2011 vybrali do bedekra sedem reštaurácií, čo je o dve menej ako rok predtým – Camouflage, Flowers, Kogo, Le Monde, Matyšák, Ufo a prvý krát River Bank – reštauráciu hotela Kempinski. Najviac – 16 bodov a dve čapice získala reštaurácia Camouflage. Tá tohto roku pod vedením nového majiteľa i výmene šéfkuchára prejde pravdepodobne zmenami. Tak či onak, o priazeň hodnotiteľov Gault Millau sa musí uchádzať, tak ako všetky iné, nanovo. Z bratislavských podnikov získala ako druhá najviac bodov reštaurácia v hoteli Matyšák so 14-timi bodmi, 13 bodov pridelili hodnotitelia podnikom Ufo, Kogo a Flowers. Za to im patrí jedna čapica. Bez čapice sú Le Monde a River Bank. Mimochodom, v rakúskom vydaní Gault Millau nájdu čitatelia aj deväť slovenských hotelov – Albrecht, Arcadia, Crowne Plaza, Kempinski Hotel River Park, Mama’s, Mamaison Residence Šulekova, Marrol’s, Sheraton a Skaritz, všetky v Bratislave. Bedeker ich hosťom odporúča za mimoriadne príjemnú atmosféru.

Najkomplexnejším hodnotením slovenských reštaurácii, hotelov i penziónov tak zostáva dlhoročná aktivita ekonomického týždenníka Trend.  Vlani kládol dôraz na hodnotenie servisu, pretože podľa hodnotiteľov aj tú najkrajšie vybavenú reštauráciu robia výnimočnou až ľudia, ktorí v nej pracujú. Pre rok 2012 udelil Trend absolutórium dvom podnikom: Afrodite v Čereňanoch a bratislavskému UFO watch.taste.groove. Najlepšou reštauráciou v Žilinskom kraji je podľa trendových rebríčkov Top restaurant v Žiline. V Banskobystrickom kraji získala najviac bodov reštaurácia Hotela Partizán na Táľoch, Košickom reštaurácia Hotela Zlatý dukát – Iris  v Košiciach, Nitrianskom reštaurácia hotela Mikádo – Rouge v Nitre, Prešovskom reštaurácia Hotela Hills v Starej Lesnej, Trenčianskom spomínaná Afrodita, Trnavskom reštaurácia Hotela Amade Chateau vo Vrakúni.

Čoraz viac si návštevníci i majitelia reštaurácii všímajú aj hodnotenia laickej verejnosti, ktoré zaradili na svoju web stránku prevádzkovatelia restauracie.sme.sk. Sú verejné, necenzurované, a teda vyjadrujú názor daného hosťa. Za niečo vyše pol roka zaznamenala web stránka viac než 15 000 recenzií, čo je podľa jej konateľa Ľubomíra Jochima „príjemným prekvapením a zároveň potvrdením správnosti rozhodnutia zaradiť ich na web. Zároveň platí priama úmera: čím väčší počet hodnotení, tým objektívnejšie je celkové výsledné hodnotenie. A to je to, čo potrebuje návštevník – nájsť kvalitný podnik, kde sa nemusí hanbiť pozvať obchodných partnerov či partnera/partnerku na príjemnú romantickú večeru.“

Hodnotenia na restauracie.sme.sk nesporne poskytujú istý obraz o slovenských reštauráciách. Dozviete sa „pikošky“ v dobrom i zlom o jedle, personáli, interiéri i danom mieste. Ako sa ukazuje, dobrovoľní hodnotitelia sú zvyčajne ľudia všímaví a hlavne ochotní rozdeliť sa so svojimi názormi. Navyše redakčný systém umožňuje dávať body v stupnici od jedna do päť za jedlo a nápoje, prostredie, obsluhu a čo je nemenej dôležité aj za pomer kvalita jedla a jeho cena, čo je najmä v dnešných časoch krízy obzvlášť dôležité kritérium. Veď nie každý si môže dovoliť zájsť do drahej vychýrenej reštaurácie. 

2012-03-22 23:14:00

Najlepšie hodnotené

Slovensko

Odporúčame navštíviť

Motorest Nonstop Strečno
Hlavná 1, Strečno

U Alexa
Námestie SNP 36/51, Zvolen

Pizza & Restaurant Velvet
Jarmočná 1424, Hriňová

ŠARIŠ PARK
Železničná 1900, Prešov - Veľký Šariš

Najlepšie reštaurácie
  • Zapoj sa do súťaží
  • Ovplyvni celkové hodnotenie reštaurácií
  • Buď informovaný!

Tvoje hodnotenie bolo úspešne pridané

Na vykonanie tejto akcie je potrebné sa prihlásiť.