K dispozícii je 5607 podnikov.


Cibetková káva pre fajnšmekrov

Súčasný hit medzi kávami sa nazýva cibetková káva. Prečo má také výnimočné vlastnosti a je taká drahá?

Prednedávnom na Slovensku neznámy nápoj sa stal v posednom čase veľkým hitom. Nazýva sa cibetková káva zvaná Kopi Luwak (káva cibetka) a v ponuke ju už majú viaceré kaviarne. Odborníci tvrdia, že ide o skvost medzi kávami. Vyniká intenzívnou chuťou, ale aj mimoriadnou jemnosťou, takže po jej vypití necítite na podnebí nepríjemnú pachuť. Za mimoriadnu kvalitu ale treba aj patrične zaplatiť.

Prečo má cibetková káva také výnimočné vlastnosti a je taká drahá? Stará sa o to malá kunovitá šelma tmavej farby s ostrým nosom menom cibetka, alebo odborne ovíjač škvrnitý. Žije na indonézskych ostrovoch Jáva a Bali a domáci jej hovoria luwak. Okrem toho, že sa živí hmyzom, drobnými hlodavcami a vtákmi, veľmi miluje aj kávovníkové bobule. A bude to zrejme gurmán, lebo údajne si dokáže vybrať tie najlepšie zrniečka. Tie potom prejdú jej tráviacim ústrojenstvom a keďže von z tela sa dostanú neporušené, domáci ich zbierajú a predávajú pražiarňam kávy.

Rozbory ukázali, že zloženie zŕn menia počas trávenia cibetkine žalúdočné šťavy, takže prejdú vlastne fermentáciou. Vďaka tomu získavajú príjemnú chuť a arómu.

Chov cibetiek v zajatí sa zatiaľ neosvedčil. A tak treba sledovať ich pohyb v prírode, chodiť za nimi, zberať ich trus. To nie je ľahká robota, a aj preto patrí cibetková káva k najdrahším. Jej milovník samozrejme platí aj za exkluzivitu. Veď sa jej vyprodukuje len asi 500 kilogramov ročne. A tak cena za kilogram prevyšuje 600 dolárov.

Cibetková káva môže byť z čistej odrody Arabika, alebo zmeskou Arabiky a Robusty. Aj to výrazne ovplyvňuje jej chuť.

2011-05-02 13:24:00

Najlepšie hodnotené

Slovensko

Odporúčame navštíviť

Elephant Diner Rača
Puchovská 12, Bratislava

U Alexa
Námestie SNP 36/51, Zvolen denné menu

Koliba Červený kút
Máša 2, Liptovský Hrádok

Najlepšie reštaurácie
  • Zapoj sa do súťaží
  • Ovplyvni celkové hodnotenie reštaurácií
  • Buď informovaný!

Tvoje hodnotenie bolo úspešne pridané

Na vykonanie tejto akcie je potrebné sa prihlásiť.

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2019 Petit Press, a.s.